Засоби для гігієнічного догляду

Для гігієнічного догляду за ротовою порожниною використовуються зубні щітки, пасти, порошки, еліксири, розчини для полоскань, зубочистки і зубні нитки (флоси).

Зубними щітками користуються для видалення залишків їжі та зубного нальоту з усіх поверхонь зубів і міжзубних проміжків. Зубна щітка складається з ручки та головки (робочої частини), на якій закріплені пучки синтетичної або природної щетини.
Ефективність використання зубної щітки визначається правиль¬ним індивідуальним добором з урахуванням її жорсткості, форми і розміру робочої частини.
Існує 5 ступенів жорсткості зубних щіток:
дуже жорсткі (№ 1);
жорсткі (№ 2);
середньої жорсткості (№ 3);
м'які (№ 4);
дуже м'які (№ 5).

Вибір зубної щітки залежить від віку пацієнта, стану зубів і ясен. Дитячі зубні щітки, як правило, виготовляються з дуже м'якого або м'якого волокна. Зубні щітки такого ж ступеня жорсткості слід використовувати і пацієнтам із захворюваннями пародонта. Жорсткі та дуже жорсткі щітки можна рекомендувати тільки особам зі здорови¬ми яснами, проте при неправильному користуванні вони можуть травмувати ясна і приводити до стирання твердих тканин зуба.


Зубні нитки (флоси) є ефективними предметами гігієни для очищення контактних поверхонь зубів. Вони виготовляються із штуч¬них волокон (нейлону, вощеного і невощеного шовку), можуть мати круглу або плоску форму. Плоска і вощена нитка більш зручна, оскільки вона не рветься і охоплює велику поверхню зуба. Іноді для ниток застосовують спеціальні утримувачі. За кордоном випускають¬ся нитки, просочені фтористими та іншими лікувально-профілактич¬ними засобами. Для очищення міжзубних проміжків нитку завдовж¬ки 30-40 см накручують на середні пальці рук і натягують великими пальцями правої та лівої руки. У такому положенні її вводять до міжзубного проміжку, притискують до апроксимальної поверхні зуба, потім виконують 6-7 рухів у передньо-задньому або нижньо-верх¬ньому напрямку. Далі таку ж саму процедуру повторюють з іншими міжзубними проміжками. Тривалість процедури становить приблизно 3 хв. Не слід просувати нитку з великим зусиллям, щоб не пошкодити ясна
Нитки, просочені 2% розчином натрію фториду, є водночас і за¬собом для профілактики карієсу контактних поверхонь.
Діти можуть самостійно користуватися флосами приблизно з 9-10 років.


Зубочистки застосовують для додаткового очищення міжзубних проміжків і бічних поверхонь зубів. Вони ефективні при обробці широких міжзубних проміжків. Частіше застосовуються зубочистки з пластмаси. За формою робочої частини вони можуть бути плоскі, трикутні або круглі. Зубочистку розташовують під кутом ітриблизно 45° до зуба, занурюючи робочу частину в ясенну борозну, просувають її, притискуючи до поверхні зуба, у міжзубний проміжок до контактної точки.


Зубні пасти с поширеним засобом догляду за ротовою порожниною. Вони містять у своєму складі абразивний наповнювач (хімічно осаджену крейду, дикальцій фосфат, пірофосфат кальцію, силікат алюмінію та ін.); зв'язуючий компонент - гідроіюлоїд (гліпероль; натрієва сіль диметилцелюлози; альгінат натрію та ін.); поверхнево-активні речовини (алізаринова олія; лаурилсульфат натрію та ін.);
антисептики і дезодоровані речовини.
Крім того, до складу пасти можуть бути введені лікувально-профілактичні добавки: солі,екстракти лікарських рослин, мікроелементи, ферменти.
Залежно від того, чи є подібні добавки в складі пасти, їх поділяють на дві великі групи: гігієнічні, які призначені лише для очищення зубів і ротової порожнини від залишків їжі і зубного нальоту, а також для дезодорації ротової порожнини; лікувально-профілактичні, до яких як додаткові компоненти входять біологічно активні засоби.


Ополіскувачі — допоміжні гігієнічні засоби для ротової порожнини у вигляді рідини. Вони є водними або спиртовими розчинами, до яких додають різні речовини: вітаміни, антисептики та ін. Ополіскувачі справляють дезодораційну (освіжаючу) дію на ротову порожнину. Вони використовуються, як правило, для полоскання після чищення зубів, а також після вживання їжі для видалення її залишків.

{backbutton}