Перші бормашини з'явилися в доісторичний період

Дивну знахідку обнародували Роберто Макчіареллі (Roberto Macchiarelli) і його колеги з французького університету Пуатьє (Universit? de Poitiers): приблизно за 8 тисяч років до винаходу новокаїну доісторичні пацієнти лікували зуби висверліваніем отворів за допомогою кам'яних "бормашин".

На доісторичному кладовищі в Пакистані вчені знайшли 11 зубів від скелетів чотирьох жінок, двох чоловіків і трьох людей, стать яких визначити не вдалося, які показали сліди роботи дантиста кам'яного століття.

Всі зуби продемонстрували сліди зносу вже після того, як ці отвори були зроблені, підтверджуючи, що свердління було виконано на живих людях, які продовжували жити і після процедури. Малоймовірно, що отвори ці просвердлити в декоративних цілях, так як всі зуби зі слідами неолітичних "бормашини" знаходилися глибоко в роті.

Дослідники думають, що ця робота була зроблена, щоб ослабити біль, оскільки чотири із знайдених зубів показали ознаки руйнування, а щелепа, принаймні, однієї людини - сліди великої інфекції. Один із стародавніх пацієнтів мав три просверленних зуба, а інший - один зуб, який свердлити двічі.

Отвори мають діаметр від 1 до 3 міліметрів і глибину від 0,5 до 3,5 міліметрів. При таких параметрах свердлення викликало, очевидно, сильний біль. "Ці люди підняли здатність протистояти болю на новий рівень", - сказав Макчіареллі.

На ділянці розкопок були знайдені і кремнієві свердла, разом з бусинками з кістки, черепашок і бірюза. Автори дослідження вважають, що вміння створювати крихітні свердла дантиста неоліту запозичили у творців прикрас.